Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 września 2019
MSPO 2019
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 27 lat, we wrześniu, stał się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata.


W tym roku na MSPO w Kielcach publiczność miała okazję zapoznać się z programem Cyber.mil.pl na dedykowanym stoisku przygotowanym przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 

CYBER.MIL.PL jest programem Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Opiera się on na czterech filarach. 

Pierwszym z nich są zmiany organizacyjne, czyli utworzenie wojsk obrony cyberprzestrzeni, konsolidacja struktur, stworzenie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Drugim – jest szkolenie, doskonalenie i kształcenie kadr, a także pozyskiwanie ich z zewnątrz.

Trzeci filar to współpraca międzynarodowa, w ramach której resort ON zawarł kilka umów, m.in. z NATO i z dowództwem sił USA w Europie.

Czwarty filar to zmiany o charakterze technicznym zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w sieci.

Skuteczna obrona w cyberprzestrzeni opiera się na pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnej infrastrukturze informatycznej. Dla zapewnienia Polsce suwerenności cyfrowej konieczne jest również prowadzenie prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem własnych zasobów    Posiadanie unikalnych i niedostępnych dla agresorów rozwiązań programistycznych stanowi o przewadze w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dziś ocierają się o próg wojny.

Podczas targów MSPO zapełnił sprzętem wojskowym wszystkie 7 hal kieleckiego ośrodka oraz teren zewnętrzny. Co zobaczyliśmy na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej: Oczywiście śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy prezentowały także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Jak co roku, nie zabrakło kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Podczas MSPO 2019 zaprezentowały się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć można było również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Krajem wiodącym tegorocznego MSPO zostały Stany Zjednoczone. Wystawa Narodowa USA, gdzie będzie również stanowisko Departamentu Obrony USA oraz firmy reprezentujące amerykański przemysł obronny.

Co roku ponad 1000 żołnierzy przygotowało i zabezpieczało Wystawę Sił Zbrojnych, która w 2019 roku obchodził swój jubileusz 20-lecia. Wpisana jest na stałe w historię MSPO w Targach Kielce. Z okazji jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, w dniu 7 września odbył się Dzień Otwarty Targów. Dni Otwarte, które dwa lata temu dołączyły do programu MSPO, prezentując szerokiej publiczności potencjał polskiego wojska, również w tym roku służyć będą budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym.

Dołączona galeria zdjęć: MSPO 2019
generuj pdf
Kontakt

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Rakowiecka 2
00-909 Warszawa
tel. 261865705
fax. 261865710
sekretariat.ncbc@mon.gov.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane