Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
07 lutego 2020
NCBC nadano imię Jerzego W. Różyckiego – polskiego matematyka i kryptologa
Zgodnie z decyzją nr 11/MON Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z dnia 4 lutego 2020 r. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni otrzymało imię Jerzego Witolda Różyckiego.


Był on w gronie polskich kryptologów, którzy w 1933 r. rozpracowali kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej.

 

Jerzy W. Różycki jest jednym z trzech naukowców, którzy rozszyfrowali Enigmę, oprócz niego byli to: Mariana Rejewski i Henryk Zygalski. Od 1932 naukowcy ci byli pracownikami warszawskiego Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Po wybuchu wojny polscy kryptolodzy kontynuowali swoją pracę we Francji i Wielkiej Brytanii. Jerzy Różycki zginął na Morzu Śródziemnym w 1942 r. podczas podróży z Algieru do Francji.

 -----------------------------------------------------------------

NCBC zostało powołane 1 czerwca 2013 r. – początkowo działało jako Narodowe Centrum Kryptologii, a w marcu 2019 r. nazwa została zmieniona na Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jest to wyspecjalizowana, elitarna jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej, odpowiadającą za kluczowe obszary związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem.

Do zadań Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni należy w szczególności: prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych; wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych; realizacja zadań w zakresie kryptologii zleconych, za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, przez inne organy państwa lub administracji publicznej.

Centrum prowadzi także działalność naukowo-edukacyjną, badawczo-rozwojową, wdrożeniową oraz opiniodawczą.

Jego dyrektorem jest gen. bryg. Karol Molenda, który jednocześnie jest pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

  

autor: Krzysztof Kowalczyk (PAP)

 

Dołączona galeria zdjęć: NCBC nadano imię Jerzego W. Różyckiego – polskiego matematyka i kryptologa
generuj pdf
Kontakt

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Rakowiecka 2
00-909 Warszawa
tel. 261865705
fax. 261865710
sekretariat.ncbc@mon.gov.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane