Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 września 2019
Decyzja w sprawie wojsk obrony cyberprzestrzeni w Polsce
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak 12 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podpisał koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.


Postępujące upowszechnienie systemów cyfrowego przetwarzania informacji, a tym samym rosnące uzależnienie struktur państwowych oraz zwykłych obywateli od cyberprzestrzeni, wprowadza nowe rodzaje wyzwań związanych z możliwością jej niewłaściwego wykorzystania.

Jako odpowiedź na rosnące zagrożenia w tym obszarze, Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o powołaniu nowego rodzaju wojsk – Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Koncepcja organizacji i funkcjonowania tych wojsk została przygotowana przez Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Pana gen. bryg. Karola MOLENDĘ i to właśnie NCBC w pierwszym etapie będzie odpowiadać za:

-       rekrutację oraz szkolenie (m. in. w oparciu o Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu) personelu docelowych struktur Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;

-       utworzenie, a następnie stałą rozbudowę i wzmacnianie struktur Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz specjalistycznych jednostek przeznaczonych do realizacji działań w cyberprzestrzeni.

Zgodnie z ww. koncepcją, w ciągu dwóch najbliższych lat, w oparciu o posiadanych oraz nowozatrudnionych i przeszkolonych specjalistów utworzone zostaną podstawowe struktury przeznaczone do realizacji w ramach działań Sił Zbrojnych pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni. Będzie to zatem kolejny element podejmowanych w resorcie obrony narodowej zharmonizowanych działań mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa RP w tym obszarze.

 

------------------------------------------------------------------------------

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest wyspecjalizowaną, elitarną jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej, odpowiadającą za kluczowe obszary związane z konsolidacją kompetencji i zasobów resortu w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa. Współcześnie w NCBC wykorzystywana jest wiedza ekspercka, specjalistyczny sprzęt, najnowocześniejsze technologie oraz metody działania.

Centrum realizuje działania poprzez ochronę sieci, systemów teleinformatycznych resortu obrony narodowej i prowadząc zaawansowane badania z zakresu m.in. kryptologii.

NCBC realizuje również zadania w ramach działalności naukowo-edukacyjnej, badawczo-rozwojowej, wdrożeniowej i opiniodawczej. Prowadzi m. in.: szeroko zakrojone badania dotyczące metod wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektowania rozwiązań do pełnej ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwija własne metody i urządzenia kryptograficzne, a także narzędzia do wykrywania, monitorowania i analizy zdarzeń, w tym do analizy złośliwego oprogramowania.

 Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

Minister ON Mariusz BŁASZCZAK - https://youtu.be/XWZbYwMh6wQ 

sekretarz stanu MON - Tomasz ZDZIKOT - https://youtu.be/1foOSs1ha1U

Dyrektor NCBC gen.bryg. Karol MOLENDA - https://youtu.be/iMeT3lor3ts

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław KUKUŁA - https://youtu.be/Y2CXyqks5MY

 

Dołączona galeria zdjęć: Decyzja w sprawie wojsk obrony cyberprzestrzeni w Polsce
generuj pdf
Kontakt

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Rakowiecka 2
00-909 Warszawa
tel. 261865705
fax. 261865710
sekretariat.ncbc@mon.gov.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane